Powszechne wykorzystanie opakowań wielorazowych ma kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska, pomagając ograniczyć ilość odpadów trafiających do składowisk oraz obniżyć konsumpcję surowców niezbędnych do produkcji jednorazowych alternatyw. Dodatkowo, przynosi to korzyści finansowe dla użytkowników. W trosce o ekologię, Warszawa zaczyna wprowadzać inicjatywy w ramach kampanii „Myślę~ nie marnuję opakowań” na kolejnych trzech stołecznych rynkach od września.

W okresie od 23 stycznia do 27 kwietnia 2024 r., m.st Warszawa przeprowadziło eksperymentalne działania projektu pod nazwą „Myślę~ nie marnuję opakowań”. W tym czasie na stołecznych targowiskach przy ulicy Wołoskiej na Mokotowie, ulice Egipskiej/Afrykańskiej na Pradze-Południe i ulicy Rembielińskiej na Targówku, miasto zachęcało mieszkańców do odpowiedniego sortowania odpadów komunalnych, rezygnowania z jednorazowych plastikowych toreb i korzystania z opakowań wielorazowego użytku. Specjalistki ds. edukacji przeprowadziły rozmowy z ponad siedmioma tysiącami ludzi i rozprowadziły czterdzieści tysięcy wielorazowych torebek. Na targowiskach ustawiono szafki na tzw. torby bumerangi i wielorazowe torby, które miały służyć do wymiany nadmiernych pakunków.

Projekt spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony klientów, sprzedawców i odwiedzających targowiska. Klienci wrócili na zakupy z otrzymanymi w czasie kampanii wielorazowymi torebkami.

Z uwagi na pozytywną reakcję kupców i zainteresowanie klientów, postanowiliśmy kontynuować inicjatywę na innych rynkach. Jest to sposób miasta na radzenie sobie z problemami związanymi z nadmiernym zużyciem plastiku i nadwyżką odpadów – mówi Sekretarz m.st. Warszawy, Maciej Fijałkowski.

Od 13 września do końca listopada, projekt będzie realizowany na trzech dodatkowych warszawskich targowiskach w określone dni tygodnia: Zieleniak na Ochocie, Wolumen w dzielnicy Bielany i Haltar przy Hali Marymonckiej w Żoliborzu.

Kampania „Myślę~ nie marnuję” nie ogranicza się tylko do promowania użycia wielorazowych opakowań. Jest to również inicjatywa, która zwraca uwagę na konieczność ograniczenia konsumpcji, wykorzystania posiadanych już przedmiotów, dzielenia się nimi, ich naprawy, oddawania i korzystania z tzw. drugiego obiegu. Zachęca do zastanowienia się, czy rzeczy takie jak jedzenie, ubrania, zabawki, meble czy sprzęt, które nie są już nam potrzebne, powinny lądować na śmietniku.