Od początku 2025 roku, miasto Warszawa wprowadza nowe regulacje dotyczące przyznawania miejskich dotacji na eliminację źródeł zanieczyszczenia powietrza, znanych jako „kopciuchy”, oraz instalację odnawialnych źródeł energii. Decyzję w tej kwestii podjęli radni m.st. Warszawy podczas czwartkowej sesji. Dodatkowo, zmiany obejmują również sposób dofinansowania procesu tzw. rozbetonowania powierzchni.
Podczas ostatnich kilku lat, w stolicy udało się usunąć ponad 80% kopciuchów dzięki programowi wsparcia, który działa od 2017 roku. Do tej pory na ten cel wydano z budżetu miasta blisko 90 mln złotych. Warto jednak zaznaczyć, że od roku 2022 liczba wniosków o takie dotacje systematycznie spada.
Nowa uchwała wprowadza koniec programu dofinansowania likwidacji kopciuchów. Termin składania wniosków na wymianę kotłów bezklasowych upływa z końcem bieżącego roku, a dotacje zostaną wypłacone do końca 2025 roku. Po tym terminie, mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie doradców technicznych, którzy pomogą im w złożeniu wniosków do programów Czyste Powietrze i Stop Smog.
Wnioski dotyczące demontażu pieców spełniających wymagania klas 3 i 4 będą przyjmowane do końca marca 2027 roku, a ostatnie dotacje zostaną wypłacone do końca tego samego roku.
Warszawa planuje również stopniowe wycofywanie dofinansowania montażu kotłów gazowych. Wnioski na ten cel będą przyjmowane tylko do końca bieżącego roku, a mieszkańcy mają czas na realizację inwestycji i uzyskanie miejskiej dotacji do końca 2025 roku. Jednocześnie miasto planuje wprowadzenie dotacji na likwidację nieefektywnych i kosztownych w utrzymaniu kotłów gazowych, które są w użyciu od co najmniej 10 lat lub posiadają otwartą komorę spalania.
Zmienione zostaną także terminy składania wniosków oraz wysokość wsparcia na likwidację kopciuchów. Od nowego roku dokumenty będą przyjmowane od września do marca, a wysokość dofinansowania będzie ustalona na stałym poziomie kwotowym i wyniesie od 10 do 40 tys. zł.
W przypadku dotacji na montaż instalacji odnawialnych źródeł energii również zostaną wprowadzone zmiany. Nabór wniosków zostanie wydłużony do marca. Z miejskiego wsparcia na OZE wyłączone zostaną pompy ciepła powietrze-powietrze.
Nowością będzie udzielanie dotacji na magazyny energii do instalacji fotowoltaicznych albo turbin wiatrowych.
Zmieniona uchwała wprowadza również odrębną kategorię dla dotacji na rozbetonowanie i zazielenianie powierzchni. Miejskie wsparcie obejmie inwestycje, które zakładają likwidację nawierzchni nieprzepuszczalnych dla wody. Minimalna wielkość pojedynczego fragmentu poddawanego zmianom ma wynosić 5 mkw., a ich suma ma być większa lub równa 200 mkw.
Wniosek o dotację na rozbetonowanie będzie można złożyć już w momencie wejścia w życie zmienionej uchwały, czyli w połowie listopada.