Z troski o mieszkańców stolicy, u których wykryto chorobę nowotworową, Warszawa zdecydowała się udostępnić bezpłatne szczepionki przeciw bakteriom pneumokokowym. Zakażenia tymi mikroorganizmami stanowią poważne zagrożenie dla pacjentów onkologicznych, których system odpornościowy jest w stanie znacznego osłabienia.
Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do roku 2050 blisko połowa ludności globu może usłyszeć diagnozę choroby nowotworowej. Osoby chore na nowotwory są szczególnie narażone na zakażenia pneumokokowe. Bakterie Streptococcus pneumoniae, zwane potocznie pneumokokami, są powszechne i łatwo przenoszą się drogą kropelkową.
Dane medyczne wskazują, że ryzyko zakażenia pneumokokami u pacjentów onkologicznych jest ponad 20 razy większe, a w przypadku osób chorych na nowotwory krwi wzrasta niemal 40-krotnie w porównaniu do populacji zdrowych osób. Co więcej, infekcje u osób z diagnozą nowotworu są zazwyczaj bardziej intensywne i trwają dłużej, nierzadko wymagając przerwania leczenia przeciwnowotworowego do momentu wyeliminowania zakażenia.
Specjaliści medyczni podkreślają, że najczęstszym rodzajem infekcji wywołanej pneumokokami u osób chorujących na nowotwory jest zapalenie płuc. Bakterie Streptococcus pneumoniae mogą również prowadzić do takich schorzeń jak zapalenie ucha, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie zatok. Pneumokoki stanowią też ryzyko rozwoju tzw. inwazyjnej choroby pneumokokowej, która może prowadzić do sepsy i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Pneumokoki mogą również być przyczyną zapalenia spojówek, zapalenia otrzewnej oraz zapalenia stawów.
Jako jedna z najbardziej efektywnych form profilaktyki chorób pneumokokowych i ciężkich zapaleń płuc, szczepionka przeciw pneumokokom została wprowadzona w tym roku do Warszawy jako część bezpłatnego programu ochrony zdrowia PneumoOnko – informuje Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. „W ramach trzyletniego cyklu programu planujemy przeznaczyć prawie 3 mln zł na szczepienia ochronne, kampanię informacyjną oraz szkolenia personelu medycznego” – dodaje wiceprezydentka.
W darmowe szczepienia przeciw pneumokokom, realizowane w ramach miejskiego programu PneumoOnko, mogą włączyć się osoby zamieszkujące teren Warszawy i zdiagnozowane z nowotworem złośliwym. Szczepionka jest podawana jednorazowo i długotrwale chroni przed bakteriami pneumokoków. Jest to produkt w pełni sprawdzony i bezpieczny dla pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe.
„To niezwykle ważny program miejski, który pozwala nam wspierać warszawiaki w walce z chorobą nowotworową” – podkreśla Jarosław Jóźwiak, przewodniczący Komisji Zdrowia Rady m.st. Warszawy.