Końcówka roku 2023 przyniosła nowy rozdział w historii warszawskiego Szpitala Bielańskiego. Do portfolio procedur szpitalnych wprowadzono interwencyjne operacje kardiochirurgiczne na sercach płodów. Zadaniem realizacji tych trudnych, ale niezbędnych zabiegów, powierzono doświadczonemu zespołowi specjalistów z obszarów położnictwa i kardiologii.
Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy podkreślił, że to ogromne wyzwanie dla kliniki, ale też powód do dumy dla warszawskiego samorządu. W Szpitalu Bielańskim pracują bowiem najlepsi specjaliści, którzy dysponują sprzętem najwyższej klasy. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie nawet najtrudniejszych operacji wewnątrzmacicznych na najmniejszych sercach.
Procedury te realizowane są pomiędzy 24. a 33. tygodniem ciąży. W ostatnim okresie ubiegłego roku zespół dokonał czterech takich zabiegów, udzielając pomocy nienarodzonym jeszcze dzieciom z najcięższymi krytycznymi wadami serca.
Dr hab. n. med. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, prof. CMKP, kierownik Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii Szpitala Bielańskiego, mówi o swoim zespole z najwyższym uznaniem. Specjaliści współpracują na wielu płaszczyznach, by zaoferować szerokie spektrum terapii płodowych.
Sprzęt ultrasonograficzny nowej generacji pozwala na wykrycie wad serca już od 12. tygodnia ciąży. W przypadku podejrzenia wady, konieczna jest natychmiastowa konsultacja kardiologiczna i decyzja dotycząca interwencyjnej terapii wewnątrzmacicznej, co jest możliwe właśnie w Szpitalu Bielańskim.
Proces przygotowań do operacji jest długotrwały, natomiast sam zabieg trwa od jednej do kilku godzin. Polega na wprowadzeniu 15-centymetrowej igły przez brzuch matki do serca płodu. Zabieg można porównać do operacji na sercu wielkości truskawki.
Zespół tworzą między innymi prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel oraz lek. Adam Koleśnik, a kluczem do sukcesu jest ich ścisła współpraca. Każda interwencja wymaga niebywalej precyzji, a jej wynik jest zależny od współpracy między lekarzem położnikiem a kardiologiem.
Kwalifikowane do tych zabiegów są płody, dla których istnieje szansa na poprawę funkcjonowania jednej z komór serca, a niekiedy nawet ratowanie życia. Interwencja wewnątrzmaciczna stanowi jedynie początek długotrwałego i skomplikowanego procesu terapeutycznego.
W ubiegłym roku w Szpitalu Bielańskim wykonano blisko 70 operacji wewnątrzmacicznych. To wszystko dzięki doświadczonemu zespołowi lekarzy, który zdobył uznanie na europejskim podwórku medycznym.
Zespół planuje w najbliższym czasie przeprowadzenie trzech kolejnych zabiegów na sercach płodów, z czego pierwszy już w połowie stycznia 2024 roku.