W stolicy Polski, na warszawskich Bielanach, dokonano hołdu dla nieżyjącego już Prof. Karola Modzelewskiego. Hołd ten przybrał formę murale o tematyce portretowej, który ozdabia ścianę jednego z budynków usytuowanych pod adresem ul. Rudnickiego 6. Wizerunek wybitnego historyka oraz aktywnego uczestnika ruchów demokratycznej opozycji w epoce PRL został zaprojektowany przez uznanego artystę – Wilhelma Sasnala.

Inicjatywa upamiętnienia Prof. Modzelewskiego wyszła od najbliższej mu rodziny i przyjaciół. Miejsce, w którym znajduje się teraz mural z jego postacią nie zostało wybrane przypadkowo – to ulica, po której często spacerował Karol Modzelewski, co nadaje temu miejscu szczególne znaczenie dla tych, którzy go dobrze znali.

Małgorzata Goetz – wdowa po profesorze, podkreśla jakim człowiekiem był jej mąż. Modzelewski był inteligentnym politykiem oraz historykiem z silnymi przekonaniami, a jego uśmiech, który zaobserwować można na muralu, jest ciepły i pełen serdeczności – tak samo jak on sam.

Mural stworzył Wilhelm Sasnal – ceniony współczesny malarz i prywatny przyjaciel profesora. Jego prace można podziwiać na całym świecie, w tak renomowanych miejscach jak nowojorskie muzeum Guggenheima, Tate Modern w Londynie, van Abbemuseum w Eindhoven czy Fondation Beyeler w Bazylei. W Warszawie można zobaczyć jego prace między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowym, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki i Centrum Sztuki Współczesnej. Zaprojektował także m.in. mural upamiętniający Jacka Kuronia oraz bohaterów powstania w getcie warszawskim.

Podczas uroczystości odsłonięcia murale Sasnal tłumaczył, jak bardzo interesowała go muzyka i to dlatego od młodości rysował portrety muzyków. Później skupił się na polityce i ważnych osobach, które mogły by być dla niego inspiracją – z tego powodu szczególnie cieszyło go zaproszenie do zaprojektowania murale dla prof. Modzelewskiego.

Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan przypomniał na uroczystości słowa Karola Modzelewskiego, które są nadal aktualne i pokazują, jaki był profesor. Podkreślił także, jak ważny jest to dzień dla bielańskiej społeczności.

W uroczystości uczestniczył również Marian Turski, który podkreślał wielkie znaczenie, jakie prof. Modzelewski miał w jego życiu.

Zgodnie z informacjami, prof. Karol Modzelewski mieszkał i prowadził swoją działalność naukową na Bielanach w latach 1995-2019. Jego mieszkanie przy ul. Perzyńskiego 14D było bardzo ważnym miejscem dla studentów Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Karol Modzelewski był doktorantem na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został zwolniony z przyczyn politycznych. Powrócił tam jednak na początku lat 90′. Pracował także w Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk. Był więźniem politycznym, jednym z liderów opozycji demokratycznej w czasach PRL oraz senatorem III RP. Współzałożył „Solidarność”. Otrzymał tytuł Kawalera Orderu Orła Białego i w 2014 r. został uhonorowany Nagrodą Literacką NIKE za książkę „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca”. Zmarł 28 kwietnia 2019 r.