Od pierwszego dnia nowego roku, Polska zaczęła pełnić rolę przewodniczącego Rady Unii Europejskiej na okres pół roku – jest to druga taka okazja dla naszego kraju. Założeniem polskiej prezydencji jest wspieranie inicjatyw mających na celu poprawę bezpieczeństwa Europy pod różnymi kątami – od zewnętrznego i wewnętrznego, poprzez informacyjne i energetyczne, aż po zdrowotne. Z tej okazji stolica Polski została ozdobiona flagami europejskimi, a Pałac Kultury i Nauki nocą świeci w barwach flag polskiej i europejskiej.
Jak podkreśla prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie UE w szczególnie skomplikowany czas. Wszystkie kraje europejskie odczuwają konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę, stąd potrzeba poszukiwania sposobów na wzmocnienie obronności kontynentu. Do tego dochodzą narastające napięcia geopolityczne oraz ataki hybrydowe wymierzone w demokracje europejskie. Trzaskowski zaznacza jednak, że Polska podchodzi do swoich obowiązków jako przewodniczący z pozycji lidera UE, który jest w stanie skłonić Wspólnotę do wspólnego działania.
1 stycznia 2025 roku to ważna data nie tylko dla Polski, ale również dla całej Unii Europejskiej. Polska prezydencja obejmuje bowiem okres tuż po wyborach do Parlamentu Europejskiego i równocześnie początek kadencji nowej Komisji Europejskiej. Trudne i odpowiedzialne zadanie czeka na Polskę – mierzenie się z problemami dotyczącymi m.in. bezpieczeństwa Europy, migracji czy zmian klimatu. Dodatkowo przypada na ten czas początek kadencji nowego prezydenta USA.
Podczas półrocznej prezydencji Polski w Radzie UE, w Warszawie odbędą się aż 22 nieformalne rady ministrów z państw UE. Najważniejsze spotkania zaplanowano w Warszawie, ale planowane są też spotkania w innych polskich miastach – łącznie około 20. Planuje się przeprowadzić ponad 300 oficjalnych wydarzeń, a delegacje z różnych krajów odwiedzą Polskę – szacuje się, że będzie ich około 40 tysięcy.
Z racji przejęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE, Warszawa ozdobiona została flagami polskimi i europejskimi, a także pojawił się plakat promujący okres polskiej prezydencji. Rada UE jest ciałem reprezentującym rządy państw członkowskich. Jej zadania to m.in. negocjowanie i uchwalanie prawa unijnego, zawieranie umów międzynarodowych w imieniu UE, uchwalanie budżetu UE, kreowanie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz koordynacja polityk państw członkowskich w różnych dziedzinach.