Od 1 stycznia 2025 r. Polska, po raz drugi w swojej historii, przewodzi Radzie Unii Europejskiej. W obliczu wiele istotnych kwestii, które trapią obecnie Unię Europejską, polska prezydencja koncentruje się na zagwarantowaniu bezpieczeństwa na różnych płaszczyznach. To postawia Polską Policję na pierwszym planie, jeśli chodzi o realizację kluczowych priorytetów. Niezwykle istotne jest, aby wszystkie zaplanowane wydarzenia przebiegały bez przeszkód, co stawia przed wielkimi wyzwaniami m.in. funkcjonariuszy stołecznej policji.
Pełnienie przez Polskę funkcji prezydenta wiąże się dla policji z koniecznością zabezpieczenia licznych międzynarodowych konferencji, które odbywają się na naszym terenie, szczególnie w Warszawie ze względu na ich prestiż. Do czerwca odbędzie się około 200 takich spotkań, na których pojawi się blisko 40 tys. osób, w tym liderzy i ministrowie państw członkowskich UE. Koordynacja tych wszystkich aspektów to ambitne i skomplikowane zadanie. Policja jest jednym z podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podczas prezydencji.
Warszawscy policjanci są odpowiedzialni za ochronę spotkań z udziałem międzynarodowych delegacji organizowanych w stolicy. Oprócz codziennych obowiązków, funkcjonariusze stołecznego Wydziału Ruchu Drogowego mają na swoich barkach zabezpieczenie dróg dojazdu do miejsc obrad. Przed spotkaniami zajmują się także pilotażem i konwojowaniem najważniejszych gości przybyłych do Warszawy. Funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Warszawie, wspierani przez dodatkowe siły z całego kraju, czuwają nad bezpieczeństwem w strategicznych miejscach spotkań. Do operacji policyjnej angażowane są również jednostki kryminalne i logistyczne.
Z uwagi na realne ryzyko ataków terrorystycznych i obowiązujące stopnie alarmowe CRP, służba kontrterrorystyczna stoi przed wielkim wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa podczas polskiej prezydencji. Do ich obowiązków należy ochrona uczestników spotkań, gości oraz VIP-ów. Każde zabezpieczenie wymaga przeprowadzenia analiz, sprawdzeń pirotechnicznych obiektów, terenów przyległych oraz pojazdów. Ze względu na znaczenie i długość trwania wydarzenia, utrzymanie najwyższego poziomu gotowości to priorytet każdej służby utrzymującej porządek publiczny i bezpieczeństwo kraju. W tym celu w minionym roku przeprowadzono m.in. wiele ćwiczeń i warsztatów, z udziałem kontrterrorystów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” i Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Warszawy.
Angażowanie wszystkich sił policyjnych w zapewnienie bezpieczeństwa podczas polskiej prezydencji jest wynikiem profesjonalnie zaplanowanej i skoordynowanej operacji, która wymaga znacznych zasobów kadrowych oraz niezbędnej infrastruktury technicznej i technologicznej. Całość działań jest realizowana w sposób dyskretny, aby jak najmniej zakłócać życie codzienne mieszkańców Warszawy.