Prace nad konstrukcją parku linearnego Suwak nieustannie postępują. Większość alejek do spacerów jest już gotowa, podobnie jak większość drzew i cześć krzewów i innej niskiej zieleni. Ostatecznie, rośliny zajmą około 14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni parku, gdzie mieszkańcy będą mogli się relaksować i podziwiać naturę, korzystając z ławek, leżaków i hamaków.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, wskazuje na istotność projektu: „W ubiegłym roku zakończyliśmy przebudowę trzech dużych warszawskich parków. Mimo to, wiemy, że mieszkańcy pragną więcej zieleni w ich miejskiej przestrzeni. Dlatego nie tylko aktualizujemy istniejące parki, ale również tworzymy nowe. Jednym z nich jest park linearny Suwak, który powstaje na granicy Mokotowa, Ochoty i Ursynowa. Zapewni on ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych nowego terenu zielonego, z czego około 14 tysięcy metrów kwadratowych zostanie przeznaczone na roślinność”.

Park linearny Suwak jest budowany przy ulicy Suwak, pomiędzy blokami mieszkalnymi, biurowcami, a linią kolejową. Do tej pory posadzono tam 29 z 50 planowanych drzew, w tym klony jawory, klony pospolite, lipy drobnolistne ‘Greenspire’ i kilka odmian jabłoni. W kwietniu posadzone zostaną pozostałe drzewa. Ale to nie koniec – mieszkańcy będą mogli cieszyć się również z obecności dziesiątek tysięcy innych roślin, takich jak krzewy, byliny, trawy i rośliny cebulowe. Część nasadzeń została zrealizowana już w ubiegłym roku dzięki Zielonemu Funduszowi.

W parku powstaną również ogrody deszczowe i łąka kwietna o powierzchni 4 tysiące metrów kwadratowych. Dodatkowo założony zostanie trawnik. Nowo wybudowane alejki z nawierzchni mineralnej znajdują się w południowej części parku, rozciągające się od stacji PKP Służewiec do ulicy Konstruktorskiej. Obecnie wykonawca pracuje nad wykonaniem podobnych ścieżek na reszcie terenu parku – od ulicy Konstruktorskiej do okolic ulicy Woronicza. Większość drewnianych deków do spacerowania jest już gotowa. Wykonane są one z wytrzymałego modrzewia syberyjskiego i będą mieć łączną powierzchnię 452 metrów kwadratowych.

W najbliższym czasie planowane jest również zainstalowanie małej architektury, w tym leżaków, hamaków, ławek, stojaków rowerowych i koszy na śmieci. Dodatkowo, po zakończeniu wszystkich prac przez firmę STOEN, park zostanie oświetlony latarniami.

Budowa parku rozpoczęła się w ubiegłym roku. Za prace budowlane odpowiada firma Baobab Brandys, natomiast projekt został opracowany przez firmę LS-Project Maciej Sikorski. Nadzór nad inwestycją sprawuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Otwarcie parku dla mieszkańców jest planowane na III kwartał 2024 roku.