Planując letni wyjazd, wielu z nas przegląda internet w poszukiwaniu idealnej propozycji na nocleg. Często cenimy sobie ekonomiczne oferty, niestety nie przywiązując zbyt dużej uwagi do szczegółów. To powoduje, że możemy paść ofiarą oszustwa, tzw. „na kwaterę”. Policja przypomina jednak o kilku fundamentalnych zasadach bezpiecznego wynajmowania pokoi i apartamentów.

Podstęp polegający na oferowaniu pozornych kwater jest najbardziej rozpowszechniony podczas okresu wakacyjnego. Kiedy organizujemy czas na odpoczynek czy krótką wycieczkę po kraju lub za granicę, łatwo nam zapomnieć o rozwadze. Najczęściej skupiamy się na korzystnej cenie, pomijając konieczność weryfikacji wybranego obiektu noclegowego. Słowa typu „Rezerwuj teraz”, „Specjalna promocja” czy „Niesamowita oferta” są tak skuteczne, że potrafią odwrócić naszą uwagę od istotnych szczegółów.

Po wybraniu odpowiedniego dla nas miejsca, powinniśmy sprawdzić, czy na pewno ono istnieje. Warto poszukać szczegółowego adresu, pełnych danych kontaktowych i zdjęć obiektu. Informacje te najczęściej znajdziemy na stronie internetowej danego miejsca – o ile takową posiada. Bezpieczeństwo strony można zazwyczaj potwierdzić istnieniem ikony kłódki na pasku adresu, co jest szczególnie istotne, gdy strona wymaga loginu lub podania danych osobowych. Również opinie poprzednich gości mogą być bardzo pomocne – ich oceny, zdjęcia i uwagi warto wziąć pod uwagę. Jeśli zdecydowaliśmy się na hotel, możemy sprawdzić, czy widnieje on w Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich.

Podczas dokonywania płatności, warto zachować ostrożność. Najbezpieczniej unikać płatności przelewem lub gotówką i zdecydować się na płatność kartą, zawsze zachowując dowód wpłaty oraz korespondencję potwierdzającą rezerwację (np. email czy sms). Nie powinniśmy klikać w linki przysyłane nam rzekomo przez właściciela obiektu i nie udostępniać kodów BLIK. Dobrze jest też sprawdzić, czy mamy możliwość odwołania rezerwacji. A jeśli mamy jakiekolwiek pytania dotyczące płatności – nie wahajmy się zapytać właściciela obiektu.

Jeśli jednak zostaniemy oszukani, niezbędne będzie zgłoszenie sytuacji do najbliższej jednostki policji. Powinniśmy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty wraz z korespondencją dotyczącą rezerwacji, fakturę lub umowę wynajmu – nawet jeśli okaże się ona fikcyjna.