Złośliwe, obraźliwe i wulgarnie sformułowane wypowiedzi w sieci stały się niestety naszą codziennością, będąc tym samym jednym z najbardziej przykrych aspektów korzystania z Internetu. Przykra prawda jest taka, że niemal pod każdym tekst dostępnym online znajdziemy komentarze pełne hejtu. Zawierają one najczęściej brutalne obelgi, szyderstwo i poniżanie. Policjanci podczas spotkania z młodzieżą w Zespole Szkół nr 18 na ulicy Żeromskiego poświęcili czas na wyjaśnienie zagadnienia hejtu internetowego oraz niebezpieczeństw z nim związanych.

Słowa mogą ranić, często nawet bardziej niż czyny – Hejt i nienawiść rozprzestrzeniające się za pośrednictwem mediów społecznościowych, komunikatorów oraz forów internetowych to brutalny dowód na to, że słowa wyrażone online potrafią krzywdzić, a nierzadko prowadzą do tragedii. Wielu ludzi mylnie uważa, że obraźliwy komentarz pod zdjęciem to jedynie „głupie pisanie”. Ważne jest zrozumienie, jak błędne jest to przekonanie – są osoby, które traktują komentarze bardzo dosłownie, nie tylko jako żarty.

Podczas spotkania z uczniami pierwszych klas Zespołu Szkół nr 18 na ulicy Żeromskiego, policjantka z Bielan omówiła jak ważną rolę w życiu dzieci i młodzieży odgrywa Internet. Funkcjonariuszka podkreśliła, że nikt online nie jest anonimowy i wszelkie próby znieważania, grożenia czy obrażania – czy to rówieśników, czy nauczycieli – są karalne. Na koniec spotkania przypomniała młodzieży, że nieodpowiedzialne i bezmyślne zachowanie w sieci może mieć długotrwałe konsekwencje w ich przyszłym, dorosłym życiu. Czasami lepiej zignorować pewne rzeczy niż w złości skomentować post czy zdjęcie innej osoby i tym samym narazić się na konsekwencje prawne w dorosłości.