Dbając o bezpieczeństwo najmłodszych, funkcjonariusze Policji angażują się w szeroko zakrojoną działalność prewencyjną i edukacyjną. Dążą do tego, aby uświadamiać dzieci i młodzież o istniejących zagrożeniach, uczyć je, jak unikać niebezpieczeństw oraz radzić sobie z nimi. Edukują także w kwestiach związanych z prawem drogowym czy odpowiedzialnością karną nieletnich. Dowodem na takie zaangażowanie jest niedawna pogadanka przeprowadzona przez policjantkę z bielańskiego liceum.
Policjantka z komendy bielańskiej spotkała się w ostatni poniedziałek z uczniami klas pierwszych i czwartych w Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Staffa. W trakcie spotkania edukacyjno-profilaktycznego omówiła konsekwencje prawne, które mogą spotkać nieletnie osoby za popełniane przez nich czyny karalne. Młodzież miała okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat zachowań demoralizujących oraz dowiedzieć się, jak powinni postępować na terenie szkoły.
Celem głównym tego spotkania było podkreślenie, że życie bez substancji psychoaktywnych i przemocy pozwala uniknąć problemów z prawem i chroni przed wieloma tragicznymi konsekwencjami. Policjantka przypomniała również o zagrożeniach wynikających z hejtu i cyberprzemocy. Podkreśliła, że każdy uczeń ma wybór, a najkorzystniejszym z nich jest używanie zdrowego rozsądku, nieuleganie wpływom grupy oraz zgłaszanie wszelkich negatywnych zdarzeń na terenie szkoły czy poza nią. Poruszono także tematy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, prawami człowieka czy handlem ludźmi.
Na spotkaniu uczniowie aktywnie zadawali pytania i zgłaszali różne problemy, co świadczyło o ich dużym zaangażowaniu i wiedzy. Nauczycielka wykorzystała również okazję, aby promować zawód policjanta. Opisała procedurę rekrutacyjną do Policji, wymogi, które trzeba spełniać, aby do niej dostać się, oraz ogólnie zapoznała młodzież z ofertą służby w formacji.