Nazywane źródłem inspiracji dla ponad miliona rocznych zwiedzających zarówno z kraju jak i z zagranicy, Centrum Nauki Kopernik, osadzone w sercu stolicy Polski, w tym tygodniu osiągnęło kolejny kamień milowy – 14 milionów gości od momentu swojego powstania. Jubileuszowy moment upamiętniliśmy wraz z rodziną z Krogulca niedaleko Jeleniej Góry, której matka – Pani Agnieszka, przybyła do Warszawy wraz ze swoimi córkami – Oliwią, która ma 15 lat i 12-letnią Malwiną.
Podczas tej wyjątkowej, milionowej wizyty, rodzina miała okazję zwiedzić wystawę zatytułowaną „Trucizny. Supermoce Natury”, a także uczestniczyć w eksperymentach przy wykorzystaniu mobilnego stanowiska mikroskopowego, gdzie można było przyjrzeć się bliżej skórom ześlizgniętym przez węże i pająki oraz piórom ptasim. W uznaniu wartości tej ważnej chwili, rodzina została obdarowana przez Centrum Nauki Kopernik specjalnymi prezentami – rocznym karnetem rodzinny do Kopernika oraz projektorem Samsung The Freestyle Gen. 2.
Prawie piętnaście lat temu, Mikołaj Kopernik – wybitny naukowiec i odkrywca, dał swoje imię tej instytucji kultury zlokalizowanej na warszawskim Powiślu. Założycielami CNK byli: Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Działania Centrum Nauki Kopernik skierowane są na inspirowanie do odkrywania i zrozumienia światów, a także do odpowiedzialnego działania. Służy jako królestwo eksperymentów, którego mury goszczą setki angażujących ekspozycji pomagających w odkrywaniu praw rządzących naturą. Tutaj najmłodsze dzieci eksplorują przyrodę na wystawie Bzzz!, podczas gdy nastolatki i dorośli biorą udział w analizie najważniejszych wyzwań dla ludzkości na wystawie „Przyszłość jest dziś”. Wszyscy, niezależnie od wieku, mogą znaleźć coś dla siebie w Strefie Eksperymentowania oraz Majsterni, gdzie czekają zagadki logiczne, matematyczne i konstrukcyjne. Goście mogą również zajrzeć do laboratoriów i poczuć się jak prawdziwi naukowcy.
Centrum Nauki Kopernik jest też domem dla dwóch teatrów. W Teatrze Wysokich Napięć prąd elektryczny gra główną rolę, podczas gdy w Teatrze Robotycznym na scenę wkraczają roboty humanoidy. Wizyta w Centrum to także okazja do obejrzenia pokazu naukowego i udziału w warsztatach odbywających się w przestrzeni wystaw.
Podczas zwiedzania CNK warto także odwiedzić Planetarium, które oferuje pokazy astronomiczne, muzyczne i laserowe, koncerty, wykłady, projekcje filmowe.
Od 2008 roku, CNK wspólnie z m.st. Warszawą i Polskim Radiem organizuje Piknik Naukowy – największe plenerowe wydarzenie mające na celu pokazanie, jak pasjonująca może być nauka. Już teraz trwają przygotowania do tegorocznej edycji imprezy, która odbędzie się 10 maja.