Funkcjonariuszka służby prewencyjnej odwiedziła młodzież zlokalizowaną w Zespole Szkół na ulicy Felińskiego na warszawskim Żoliborzu. Celem spotkania było omówienie konsekwencji prawnych, które mogą spotkać niepełnoletnich za czyny zabronione przez prawo, jak również prezentację procedur postępowania oraz praw obowiązujących na terenie Polski.
Spojrzenie policjantki skierowane było bezpośrednio na uczniów. Pierwszo- i drugoklasiści z Zespołu Szkół mieszczącego się przy ulicy Felińskiego na warszawskim Żoliborzu mieli przyjemność uczestniczyć w specjalnym wykładzie wygłoszonym przez przedstawicielkę szeregów policyjnych specjalizującą się w prewencji kryminalnej. Głównym celem jej wizyty była dyskusja na temat konsekwencji prawnych dla osób niepełnoletnich, omówienie przepisów prawa dotyczących tej grupy oraz zasad postępowania po popełnieniu czynu zabronionego.
Podczas tego wyjątkowego wykładu, rozmawiano o najistotniejszych aspektach związanych z odpowiedzialnością karną nieletnich. Funkcjonariuszka policji dokładnie wyjaśniła młodzieży, jakie mogą być konsekwencje łamania prawa oraz jakie przepisy normują te zagadnienia na terenie naszego kraju. Przybliżyła również realia, które mogą wpływać na życie młodych ludzi, podkreślając wagę świadomego podejmowania decyzji i unikania działań sprzecznych z prawem.
Spotkanie miało na celu nie tylko edukację prawną uczniów, lecz także kształtowanie wśród nich postaw odpowiedzialności, szacunku dla norm społecznych oraz uświadamianie skutków niewłaściwych decyzji. Uczniowie mieli też możliwość zadawania pytań, dzięki czemu mogli rozwiać swoje wątpliwości i lepiej zrozumieć konsekwencje różnorodnych działań.
Tego typu prelekcje są jednym z elementów działań profilaktycznych podejmowanych przez Policję w ramach walki z przestępczością wśród młodzieży. Edukacja w zakresie prawa odgrywa kluczową rolę w procesie budowania świadomości młodych osób o ich prawach i obowiązkach. Policja planuje organizować kolejne spotkania z młodzieżą, wierząc, że edukacja i dialog to klucz do skutecznego zapobiegania problemom.