Jest to pomysł na stworzenie Bielańskiego Centrum Integracji Senioralnej, które ma powstać przy ulicy Conrada, nieopodal autobusowej pętli Chomiczówka. To miejsce ma wyróżniać się unikatowym podejściem do seniorów, oferując im nie tylko podstawowe wsparcie w codziennym życiu, ale także dbając o ich zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Bez wątpienia, w najbliższych latach działania na rzecz osób starszych staną się jednym z najbardziej rozwijających się segmentów pomocy społecznej. Na dzień dzisiejszy, dzielnicę Bielany zamieszkuje ponad 40 tysięcy ludzi, którzy przekroczyli 65 rok życia.

Dzielnicę tę charakteryzuje wieloletnie zaangażowanie na rzecz seniorów. Potrzeby osób starszych są tutaj traktowane z należytym szacunkiem i życzliwością. Wokół nich skupia się grono indywidualnych osób, stowarzyszeń oraz fundacji, które we współpracy z Urzędem Dzielnicy Bielany gwarantują starszym mieszkańcom nie tylko pomoc, ale również organizują spędzanie wolnego czasu.

Seniorzy mają do swojej dyspozycji lokalne kluby, Ośrodki Wsparcia dla Seniorów nr 1 (al. Zjednoczenia 13) i 2 (u. Wrzeciono 5a), a także Bielańskie Centrum Wsparcia Seniora przy ul. Broniewskiego 56.

Plany zakładają poszerzenie sieci placówek wsparcia o nową jednostkę – Bielańskie Centrum Integracji Senioralnej, które ma powstać przy ul. Conrada niedaleko pętli autobusowej Chomiczówka. Projekt placówki jest już gotowy, zabezpieczono również pierwsze fundusze na ten cel w wysokości 3 milionów złotych. Dalsze finansowanie zostanie pozyskane z zewnętrznych źródeł.

Budynek ma zostać wybudowany w technologii modułowej, z trzema kondygnacjami naziemnymi oraz podziemnym garażem na 48 samochodów. Całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie 3652 metry kwadratowe, co uczyni go jednym z największych ośrodków tej kategorii w Warszawie.

Na parterze zaplanowano salę widowiskową na 165 osób z foyer, kawiarnię otwartą dla wszystkich, salę wielofunkcyjną oraz pokój do medytacji. Na piętrach znajdą się pomieszczenia przeznaczone do zajęć ruchowych, kuchnia i stołówka. Ostatnie piętro zostanie zaadaptowane na salę komputerową, salę do rehabilitacji i fizjoterapii, część rekreacyjną, administracyjną oraz gabinety psychologa i fizjoterapeutów.

„Podczas tworzenia projektu zakładaliśmy, że głównym celem tego miejsca będzie łączenie pokoleń. Wierzymy, że takie podejście zapobiegnie wykluczeniu i samotności wśród seniorów, co bezpośrednio wpłynie na ich stan psychiczny” – wyjaśnia Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.

Ten aspekt jest szczególnie istotny, gdyż coraz więcej osób w starszym wieku znajduje się w stanie kryzysu suicydalnego.

Kolejnym ważnym elementem całościowego projektu jest prowadzenie rehabilitacji i fizjoterapii dla osób starszych. Istotną częścią projektu będzie również kawiarnia prowadzona przez dorosłe osoby z niepełnosprawnościami. Ten ogólnodostępny punkt pod nadzorem organizacji pozarządowej ma stać się miejscem, które przełamuje bariery i stereotypy.

„Zależy nam na tym, aby nasi seniorzy jak najdłużej funkcjonowali w swoim środowisku, na osiedlu wśród rodziny i sąsiadów bez konieczności umieszczania ich w Domach Opieki Społecznej. Staramy się tworzyć sieć dziennego wsparcia dla naszych seniorów, aby ich pobyt w całodobowych ośrodkach był ostatecznością” – wyjaśnia Agnieszka Filipowicz, dyrektor bielańskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Oferta centrum będzie zawierała również różnego rodzaju zajęcia rozwijające kreatywność i pasję seniorów. Z kolei sala widowiskowa ma pulsować życiem i stać się miejscem wydarzeń integrujących pokolenia i mieszkańców.