Warszawa, stolica Polski, jest obecnie świadkiem realizacji jednego z największych projektów infrastrukturalnych – budowy kolektora Wiślanego. Ten retencyjny kolektor ściekowy, który będzie największym tego typu obiektem w Warszawie, jest budowany wzdłuż Wisłostrady. Planowany termin ukończenia inwestycji to rok 2024, a jej głównym celem jest zmniejszenie ryzyka podtopień na lewym brzegu miasta.

Wprowadzenie retencyjnych kolektorów ściekowych jest odpowiedzią na coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowane zmianami klimatycznymi. Dzięki nim, nadmiar wód opadowych i roztopowych będzie magazynowany czasowo, a po ustaniu opadów skierowany do oczyszczalni ścieków. To rozwiązanie ma za zadanie zarówno zapobiegać powodziom ulic spowodowanych gwałtownymi opadami deszczu, jak i redukcji ilości przelewów burzowych do Wisły.

Stolica Polski dysponuje wciąż rozbudowującą się siecią kanalizacyjną o długości przekraczającej 4400 km, do której trafia ponad pół miliona metrów sześciennych ścieków, które są tam oczyszczane. Jednak jak podkreśla prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, nawet tak rozbudowana infrastruktura nie jest w stanie poradzić sobie z intensywnymi deszczami nawalnymi. Dlatego tak istotne jest tworzenie nowych zbiorników retencyjnych.

Prezes Zarządu Wodociągów Warszawskich, Renata Tomusiak, zwraca uwagę na skalę finansową tego przedsięwzięcia. Kwota inwestycji w kolektor Wiślany wynosi prawie 800 mln zł, z czego część pochodzi z funduszy UE. Całkowity budżet na retencję ścieków i wód opadowych sięga miliardów złotych.

Kolektor Wiślany, który powstaje obecnie, będzie miał ponad 9 km długości i pojemność około 50 tys. m3 – to tyle co 13 basenów olimpijskich. To ogromna inwestycja infrastrukturalna, z największym wewnętrznym przekrojem rurociągu wynoszącym 3,2 m w tej części Europy. Prace rozpoczęto pod koniec 2020 roku, a obecnie główny kolektor jest już ukończony. Pozostało jeszcze wykonanie instalacji technologicznych oraz budowa pompowni i komór połączeniowych. Zakończenie prac planowane jest na przełomie dwóch kolejnych roków.

Wodociągi Warszawskie, na czele z wykonawcą inwestycji – firmą Budimex, realizują również inne podobne projekty, takie jak budowa kolektorów Lindego Bis i Mokotowskiego Bis. Te zadania są już na zaawansowanym etapie i mają zakończyć się w 2024 roku. Wraz z oddanym do użytku w 2020 roku zbiornikiem retencyjnym na terenie Zakładu „Czajka”, wszystkie te inwestycje zwiększą pojemność retencyjną warszawskiej sieci kanalizacyjnej o około 140 tys. m3.

Te projekty wpisują się w długofalowy program inwestycyjny, który jest skoncentrowany na rozwoju i modernizacji infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. Zgodnie z nim, tylko w ciągu ostatnich czterech lat, spółka MPWiK przeznaczyła na inwestycje ponad 3 mld złotych.