Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami obchodzimy 3 grudnia. Jest to doskonały moment, aby podkreślić znaczenie edukacji na temat potrzeb osób niepełnosprawnych, spośród których wielu zamieszkuje stolicę Polski. Właśnie z tej okazji, prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, złożył wizytę w Ursynowskim Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym, które zostało stworzone specjalnie dla osób z niepełnosprawnościami.

Rafał Trzaskowski, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, wyraził swoje marzenia o społeczeństwie bardziej otwartym i wrażliwym na potrzeby osób niepełnosprawnych. Cieszy się również z powiększającej się liczby miejsc takich jak Ursynowskie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, które oferuje specjalistyczną opiekę dla osób niepełnosprawnych oraz wsparcie dla ich rodzin.

Ursynowskie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne jest nowoczesnym obiektem zlokalizowanym przy ulicy Belgradzkiej na Ursynowie. Zostało zaprojektowane i wybudowane z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnościami, oferując komfortowe warunki dla 20 mieszkańców Warszawy, którzy tu znajdę profesjonalną opiekę. Mieszkańcy tego centrum mogą liczyć na pełne wyżywienie, wsparcie w nabywaniu samodzielności oraz zajęcia dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Centrum oferuje komfortowe pokoje jedno- i dwuosobowe.

Warszawa jest miastem, które aktywnie wspiera osoby z niepełnosprawnościami, prowadząc różnorodne działania mające na celu ich integrację społeczną. Współpracując z organizacjami pozarządowymi, miasto oferuje wszechstronne wsparcie m.in. poprzez prowadzenie warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, czy dziennych ośrodków. Dodatkowo, od 2019 roku, Warszawa udostępnia usługi opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz umożliwia korzystanie z transportu specjalistycznego i osobowego, mieszkań treningowych i wspomaganych.

Od 2015 roku systematycznie realizowany jest program likwidacji barier architektonicznych, poprzez m.in. instalowanie dotykowych oznaczeń dla osób niewidomych czy obniżanie krawężników. Dostępność komunikacji miejskiej jest priorytetem, dlatego wszystkie pociągi metra, SKM i autobusy są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto, trwa modernizacja taboru tramwajowego, której celem jest zapewnienie niskopodłogowych pojazdów.

Wszystkie punkty obsługi mieszkańców miasta, w tym Urząd Stanu Cywilnego oraz szereg innych instytucji jak Urząd Pracy, Ośrodki Pomocy Społecznej, Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych, gwarantują obsługę z udziałem tłumacza migowego on-line. Wiele wydarzeń jest organizowanych w sposób dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, uwzględniając instalację pętli indukcyjnej i audiodeskrypcję oraz zapewniając tłumacza migowego.

Warszawskie Centrum Komunikacji Warszawa 19115 umożliwia całodobowy kontakt, uzyskanie informacji i zgłoszenie sprawy za pomocą różnych kanałów komunikacyjnych, w tym również z udziałem tłumacza migowego on-line. W miejskich instytucjach, takich jak ośrodki sportu czy instytucje kultury, instalowane są pętle indukcyjne dla osób słabosłyszących.